REKUPERACJA

W dobrze ocieplonym i szczelnym domu posiadanie odpowiedniej wentylacji jest nie tylko podstawowym warunkiem komfortu i zdrowia mieszkańców, zapobiega również zniszczeniu konstrukcji domu przez wilgoć. Dobrze działająca instalacja wentylacyjna nie musi pociągać za sobą ogromnych nakładów finansowych, jeśli zostanie przemyślana i odpowiednio dostosowana do naszych wymagań.

Tradycyjny system wentylacji
bez odzysku ciepła.

Nowoczesny system wentylacji 
z odzyskiem ciepła.

 

Jeszcze do niedawna problemy z wentylacją zdarzały się raczej rzadko. W ówczesnych domach nieszczelne okna i drzwi oraz pozostałe nieszczelności, z którymi teraz skutecznie się walczy, zapewniały stały dopływ świeżego powietrza z zewnątrz i nierzadko wydostawanie się zużytego na zewnątrz, a wymianę powietrza zapewniały kominy wentylacyjne. W takiej sytuacji nie było problemu braku wentylacji, lecz jej niekontrolowanego nadmiaru. Dobra wentylacja i oszczędności energii zwykle nie szły ze sobą w parze.

Domy budowane w dzisiejszych czasach bardzo się zmieniły. Nowe technologie, dobre ocieplenie, szczelne okna i drzwi przyczyniły się do znacznego pogorszenia funkcjonowania wentylacji naturalnej (grawitacyjnej). Wszystkie te zabiegi znacznie ograniczyły straty ciepła, ale również zmniejszyły komfort i pogorszyły samopoczucie przebywających w nich ludzi oraz niekorzystnie wpłynęły na funkcjonowanie domu. Sprawa wentylacji ma więc ogromne znaczenie, dlatego konieczne jest dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Dopływające z zewnątrz świeże powietrze usuwa dwutlenek węgla i podnosi poziom tlenu, co jest szczególnie ważne w sytuacjach dodatkowych zanieczyszczeń takich jak: dym papierosowy, opary farb, lakierów itp.

Stale rosnące ceny energii sprawiły, że nauczyliśmy się oszczędzać na kosztach eksploatacji naszych domów. Zaczynamy już na etapie budowy. Wiemy, że dom musi mieć ciepłe ściany i podłogi, szczelne okna i drzwi. Nie zawsze jednak pamiętamy, iż dom musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza. Jest to warunek utrzymania odpowiedniego stanu technicznego budynku jak i komfortu żyjących w nim ludzi. 

 Czym jest rekuperacja?

  Zdecydowanie najlepszym i najskuteczniejszym systemem wentylacji jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła, czyli REKUPERACJA. Jest to system, w który nawiew świeżego oraz usuwanie zużytego powietrza odbywa się całkowicie w sposób mechaniczny i w pełni kontrolowany. Dzięki zastosowaniu wysokosprawnego wymiennika ciepła mamy możliwość odzyskania nawet 92% ciepła, a dopasowana  automatyka daje nam możliwość odpowiedniego sterowania całym układem.

Rekuperacja jest więc logiczną konsekwencją budowy ciepłego, ekonomicznego i przyjaznego dla człowieka i środowiska domu.

 Budując taki dom należy, więc odrzucić dotychczasowy sposób myślenia, w którym wentylacja była czymś mało istotnym, bo rozwiązywała się samoistnie. Świeże, lecz zimne powietrze dopływające poprzez nieszczelności stolarki wywołuje nieprzyjemne i szkodliwe dla zdrowia przeciągi, a ogrzane powietrze wyrzucane jest na zewnątrz poprzez kanały wentylacji grawitacyjnej.

Ciepły, przyjazny i ekonomiczny dom jest przede wszystkim szczelny i nie ma w nim miejsca na przypadkowe lub zamierzone szczeliny w oknach czy ścianach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala mu „oddychać” bez tracenia energii.